Po wejściu do dojo, pozbądź się wszystkich ,,ziemskich" rzeczy. Zdejmij obuwie (buty, klapki, skarpetki), nakrycie głowy (czapkę, kapelusz lub ozdoby do włosów), okulary słoneczne, zegarek, naszyjnik, bransoletkę, kolczyk i inną biżuterię. Po zdjęciu butów, ustaw je noskami na zewnątrz, w pobliżu drzwi, ale tak, by nie blokowały przejścia. Możesz je także odstawić na specjalną półkę lub schować do szafki na buty. W dojo nie wolno palić, pić, żuć gumy. Nie należy także gwizdać, śpiewać i wygłaszać kąśliwych uwag. Surowo zakazane jest wszelkie zachowanie nielicujące z powagą tego miejsca.
Po wejściu i przed wyjściem z dojo, zgodnie ze zwyczajem, ukłoń się na stojąco (ritsurei) w stronę shomen, kamiza lub shinzen. Przed ukłonem należy zdjąć z ramienia torbę z bogu. Ritsurei jest oznaką szacunku wobec instruktorów, kolegów oraz sali ćwiczeń. Zawiera w sobie także solenną obietnicę wytrwałych ćwiczeń.
W dojo przez cały czas musi być porządek. Przed treningiem trzeba zmieść i umyć salę, usunąć wszelkie obce przedmioty i wytrzeć do sucha te miejsca, gdzie może być ślisko. Czasmi na podłodze leżą gwoździe, szpilki, drzazgi, pszczoły i kamyki. Wszystko to musi być sprzątnięte, bo grozi kontuzją stopy. Tradycyjnie sprzątaniem dojo zajmują się najmłodsi stażem i stopniem zawodnicy, ale może zrobić to dosłownie każdy, kto wcześniej przyjdzie na salę. Mycie podłogi jest elementem rozgrzewki przed treningiem.
(,,Kendo Podstawy filozofia i zasady walki" - Jinichi Tokeshi)