Reiho (etykieta)

Rei ni hajimari, rei ni owaru. 
,,[Trening] zaczyna się i kończy ukłonem".
Rei (ukłon) jest oznaką uprzejmości, honoru, szacunku, pokory i szczerości. Bez prawdziwej pokory, rei staje się pustym gestem. Szacunek wobec wszystkich, nie wyłączając siebie, stanowi istotną część treningu własnej osobowości. Wchodząc lub wychodząc z dojo, ukłoń się shinzen (ołtarzowi)
i shomen lub kamiza (,,wyższej" części sali). Powinieneś także podziękować ukłonem przeciwnikowi, który zadał ci prawidłowe cięcie, bo w ten sposób ujawnił twoje słabe punkty. Przy szczególnych okazjach, takich jak turniej albo pokaz, podczas ceremonii otwarcia i zamknięcia imprezy, wszyscy stają, aby wspólnie ukłonić się w stronę shomen lub flagi państwowej.


Dojo (sala ćwiczeń)

Po wejściu do dojo, pozbądź się wszystkich ,,ziemskich" rzeczy. Zdejmij obuwie (buty, klapki, skarpetki), nakrycie głowy (czapkę, kapelusz lub ozdoby do włosów), okulary słoneczne, zegarek, naszyjnik, bransoletkę, kolczyk i inną biżuterię. Po zdjęciu butów, ustaw je noskami na zewnątrz, w pobliżu drzwi, ale tak, by nie blokowały przejścia. Możesz je także odstawić na specjalną półkę lub schować do szafki na buty. W dojo nie wolno palić, pić, żuć gumy. Nie należy także gwizdać, śpiewać i wygłaszać kąśliwych uwag. Surowo zakazane jest wszelkie zachowanie nielicujące z powagą tego miejsca. 

 Po wejściu i przed wyjściem z dojo, zgodnie ze zwyczajem, ukłoń się na stojąco (ritsurei) w stronę shomen, kamiza lub shinzen. Przed ukłonem należy zdjąć z ramienia torbę z bogu. Ritsurei jest oznaką szacunku wobec instruktorów, kolegów oraz sali ćwiczeń. Zawiera w sobie także solenną obietnicę wytrwałych ćwiczeń. 

 W dojo przez cały czas musi być porządek. Przed treningiem trzeba zmieść i umyć salę, usunąć wszelkie obce przedmioty i wytrzeć do sucha te miejsca, gdzie może być ślisko. Czasmi na podłodze leżą gwoździe, szpilki, drzazgi, pszczoły i kamyki. Wszystko to musi być sprzątnięte, bo grozi kontuzją stopy. Tradycyjnie sprzątaniem dojo zajmują się najmłodsi stażem i stopniem zawodnicy, ale może zrobić to dosłownie każdy, kto wcześniej przyjdzie na salę. Mycie podłogi jest elementem rozgrzewki przed treningiem. 

 (,,Kendo Podstawy filozofia i zasady walki" - Jinichi Tokeshi)
Klub Kendo DRAGONS Wrocław

Znajdziesz nas na Facebooku, Instagramie, a wkrótce również na YouTube. Polub nasze profile społecznościowe i bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami z życia klubu!