Współczesne kendo


Zawody sportowe w kendo obejmują walki prowadzone wyłącznie przy użyciu mieczy bambusowych shinai. Celem walki jest trafienie przeciwnika
w jedno z miejsc przewidzianych regulaminem. Obszarami ataku dozwolonymi w kendo są chronione strefy ciała. Nazwy punktowanych trafień związane są z nazwami tych stref:

  • men-uchi - cięcie w środek głowy oraz w prawą i lewą skroń, 
  • do-uchi - cięcie w prawy lub lewy bok napierśnika,
  • kote-uchi - cięcie w prawe przedramię; w lewe - tylko w szczególnych przypadkach, 
  • tsuki - pchnięcie w tsuki-dare, czyli w osłonę gardła punkty ataku - datotsu-bui.
Kryteria wymagane do zaliczenia trafienia jako yuko-datotsu i przyznanie zawodnikowi punktu ippon są określone przez regulamin; każde trafienie jest dokładnie oceniane przez zespół złożony z trzech sędziów pola walki, a o przyznaniu punktu ippon decyduje spełnienie kryteriów. W szczególnych przypadkach punkt wcześniej zaliczony zawodnikowi może zostać odwołany: torikeshi. Nie przyznawane są punkty w sytuacji, gdy obydwaj zawodnicy zadają trafienia jednocześnie (ai-uchi), nawet jeśli są one poprawne pod każdym innym względem. Zawodnikowi można przyznać punkt na skutek popełnienia przez jego przeciwnika dwóch przewinień - hansoku. 

 (kendo.pl)
Klub Kendo DRAGONS Wrocław

Znajdziesz nas na Facebooku, Instagramie, a wkrótce również na YouTube. Polub nasze profile społecznościowe i bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami z życia klubu!